SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNO – FOTOGRAFICZNE
„PRZYRODA W OBIEKTYWIE”
opiekun koła: Renata Wcisło
Podczas zajęć wykorzystywany jest sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
KOPALNIA WIEDZY O CYNKU W BUKOWNIE
29 września 2023r członkowie koła odwiedzili multimedialne muzeum poświęcone górnictwu na ziemi olkuskiej, które znajduje się w budynku administracyjnym byłej kopalni Ulises.
W „Tunelu czasu” uczniowie obejrzeli seans audiowizualny pod tytułem „Żywioły”. Zwiedzili salę zatytułowaną „Skarby ziemi olkusko-bolesławskiej”. Jej ekspozycja opowiada o przekroju geologicznym złoża Pomorzany. Duże wrażenie zrobiła instalacja interaktywna prezentująca minerały z różnych er. Nie zabrakło także kolekcji minerałów. Wszyscy byli pod wrażeniem wizualnych doświadczeń kopalni wiedzy.54 Rajd „ Jesień Jurajska „
30 września 2023r członkowie koła i nie tylko pokonali 10 kilometrową trasę podczas 54 Rajdu „Jesień Jurajska” zorganizowanego przez odział PTTK w Zawierciu oraz Klub Turystyczny „Ostańce”. Uczniowie pokonali trasę: Centuria – Mitręga – Rokitno Szlacheckie – Łazy. Pomimo jesienno – deszczowej pogody wszyscy dzielnie stawili się na mecie w Łazach gdzie otrzymali słodki poczęstunek.
SUKCES DOROTY
Dorotka Lubaszka zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Fotograficznym pt. "Tradycje Górnicze Ziemi Olkuskiej W Obiektywie”.Wyróżnione zdjęcie zostało wykonane przez Dorotkę podczas wycieczki Koła Turystyczno - Fotograficznego do Kopalni Wiedzy o Cynku w Bukownie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Symbole miast Polski - Praca wykonana przez uczennice z Koła Turystyczno - Fotograficznego
SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM
18 stycznia, na kółku turystyczno - fotograficznym "Przyroda w obiektywie" odbyło się spotkanie z Panem Andrzejem Buczyńskim, którego pasją od wielu lat jest fotografia. Opowiedział o swoim hobby, o sztuce fotografowania oraz pokazał uczniom zdjęcia ze swojej bogatej kolekcji. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć różne aparaty fotograficzne z kolekcji Pana Andrzeja. Słuchali opowiadań z wielkim zainteresowaniem, odpowiadali na zadawane pytania oraz sami pytali o interesujące je rzeczy. Spotkanie bardzo podobało się uczestnikom.
Zimowa sesja fotograficzna
50 RAJD „ PRZEBIŚNIEGOM NA SPOTKANIE ” POD HONOROWYM PATRONATEM STAROSTY POWIATU ZAWIERCIAŃSKIEGO
Organizatorzy: Oddział PTTK im. A. Janowskiego, Klub Turystyczny „OSTAŃCE” w Zawierciu
Dnia 23 marca 2024r. członkowie Szkolnego Koła Turystyczno -Fotograficznego „Przyroda w obiektywie” i nie tylko uczestniczyli w 50 rajdzie „Przebiśniegom na spotkanie.”
Trasa rajdu biegła przez: Rodaki – Świniuszkę – Żelazko – Pustynię Ryczowską – Ryczów w sumie 8 km marszu w pięknej okolicy. Pogoda bardzo nam dopisała.
Rajd rozpoczęliśmy od zwiedzenia zabytkowego kościółka w Rodakach a potem razem z przewodnikiem przeszliśmy w pięknej scenerii 8 km do Ryczowa. Po drodze zatrzymaliśmy się m.in. pod pomnikiem ofiar poległych w I i II wojnie światowej oraz w czasie Powstania Styczniowego.
Na mecie rajdu w szkole Ryczowie uczestnicy otrzymali dyplom oraz poczęstunek.
Muzeum Afrykanistyczne
W zbiorach olkuskiego Muzeum Afrykanistycznego podziwialiśmy eksponaty obrazujące życie codzienne plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują przedmioty związane z plemionami: Tuaregów, Dogonów, Bambara oraz Buszongo. Wiele eksponatów było wykorzystywanych podczas różnych ceremonii i magicznych obrządków.
Muzeum twórczości Władysława Wołkowskiego
W muzeum wikliniarstwa obejrzeliśmy prace konstruowane z wikliny, trzciny, drewna i sznurka; krzesła , stoły, patery, makaty, wiklinowe portrety i pejzaże, wizerunki bóstw słowiańskich, pór roku, postacie z podań ludowych, postacie historyczne i literackie, wyobrażenia zwierząt, oraz ołtarze historii – kompozycje poświęcone powstaniu warszawskiemu, bitwie pod Grunwaldem, czy odsieczy wiedeńskiej.
Muzeum minerałów i skamieniałości
Kolekcja minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko –Częstochowskiej to bogaty zbiór zawierający kilka tysięcy eksponatów. Ukazuje on skarby Ziemi Olkuskiej. Cenne kruszce, minerały oraz wapienie sprzed 150 milionów lat. Obejrzeliśmy pozostałości organizmów , które żyły na przestrzeni pięciu okresów geologicznych. Znajdziemy tu skamieniałe gąbki, belemnity, koralowce, ramienionogi, małże, jeżowce, liliowce, trylobity, a także fragmenty kręgowców.
Po zwiedzaniu muzeów miły odpoczynek na olkuskim rynku